Yaşar Holding

"Kurucusu olmaktan büyük onur duyduğum topluluğun, bugün ulaştığı seviye gurur vericidir."
Selçuk Yaşar - Onursal Başkan

1927, genç Cumhuriyetin ilk yılları..

Durmuş Yaşar Rodos’ta gemi ve denizcilik malzemeleri satarak iş hayatına başladı. 1927 yılında İzmir Seritçiler Çarşısı’ nda denizcilik malzemeleri ve boya satışı yaptığı ilk dükkanı, Durmuş Yaşar Müessesesi’ni kurdu.
 
İlk adiım, 1941 yılında Türkiye’nin ilk boya atölyesinin kurulması ile atıldı. Türkiye’nin ilk yerli boya ürünleri olan “Yasarin” ve “Hazırlanmış Boya” üretilmeye başlandı. Mütevazi adımlarla başlanan bu yolculuk, 1945 yılında Selçuk Yaşar'ın babasının yanında iş hayatına atılmasıyla hız kazandı. 
 
Türkiye’de 1940’li yıllarda başlayan sanayileşme hareketi 1950’lerde gelişim ivmesini artırıyor..
 
Bu doğrultuda, 1954 yılında oğlu Selçuk Yaşar’ın öncülüğü ve gayretiyle Durmuş Yaşar ilk boya üretim tesisini İzmir Bornova’da kurdu ve Dyo markası da bu yılda doğdu. 70’li yıllara kadar büyümesini derinlemesine boya sektöründe devam ettiren Topluluk, yabancı ortaklıklarla gelişme hedefinin ilk adımını 1963 yılında Danimarka’nın Sadolin firmasiyla üretime başlayarak gerçekleştirdi.
 
 
1965 –1985 Yaşar Topluluğu’nun atılım yılları..
 
Boya alanında 60’lı yıllarda edinilen bilgi ve deneyim, 1984 yılında bir Danimarka firması olan Kemiks Vaerk Koege ile Ortadoğu KVK’nın kurulması ve tekstil sektörü için renklendirici malzeme ve yardımcıları üretilerek 80’li yıllara taşındı. Bu yıllarda, ülke ekonomisindeki gelişme doğrultusunda, ülkenin ve özellikle faaliyetlerinin yoğunlaştığı Ege Bölgesi’nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak boyanın yanında bir çok sektöre yatırım yapıldı. Gıda, kağıt , içecek ve su, turizm, dış ticaret... Bu yıllarda söz konusu sektörlerdeki pek çok ilki gerçekleştirdi...
 
İlk Mikronize Maden Tesisi   - 1965
İlk Matbaa Mürekkepleri Üretimi    - 1968
İlk Özel Sektör Süt Fabrikasi   , Pınar Süt    - 1973 
İlk Yataklı Turizm Tesisi , Çeşme Altın Yunus    - 1974
İlk Özel Sektör Kağıt Fabrikası, Viking Kağıt   - 1982
İlk Kaynak Suyu Şişelemesi, Pınar Su    - 1984
İlk Kültür Balığı Tesisi, Pınar Deniz    - 1985
İlk Özel Sektör Entegre Et Tesisi, Pınar Et     - 1985
 
1985' ten günümüze...
Yaşar Topluluğu faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleri ile Türkiye ekonomisine katkılarını sürdürmektedir.
 
Türkiye’nin ilk balık yemi üretim tesisi 1987 yılında kurulmuştur. 1996 yılında temizlik kağıtları sektörüne girilmiştir. Yumurtadan raftaki paketlenmiş nihai ürüne kadar tüm değer zincirini kapsayan Türkiye’ nin ilk entegre hindi tesisi 1997 yılında kurulmuştur. Ayni yıl, Topluluk, şirketlerine kesintisiz enerji sağlamak amacıyla enerji sektörüne yatırım yapmış, Desa Enerji faaliyete başlamıştır.
 
Yaşar Topluluğu, öncülükleri, kültür ve birikimiyle 2000’li yıllarda ana faaliyet kolu olarak gördüğü boya ve gıda sektörlerine odaklanma kararı almıştır. Pınar, İzmir ve Eskişehir’ deki süt ve süt ürünleri fabrikaları ile Orta ve Doğu Anadolu’ ya uzanmıştır.  Faaliyetler yalnızca ülke sınırları içinde kalmamış, Yaşar Topluluğu dış pazarlara açılmış, PINAR markası ile Ortadoğu ve Körfez ülkelerine nüfuz etmiş, 2006 yılında Yasar Holding iştiraki olan HDF FZCO ile bu bölgede önemli bir iş hacmi yakalamıştır. Ambalajlı su iş kolunda atılımlarını sürdürmüş iki yeni su kaynağı ile kapasitesini artırmış ve son yıllarda hızlı  büyüme göstermiştir.
 
Boya Grubu ülkede üç fabrikasındaki üretimlerinin yanısıra yurtdışında Doğu Avrupa, Rusya ve Afrika'da DYO markası ile varlık göstermektedir.
 
Yaşar Topluluğu, inovatif ve fonksiyonel ürün lansmanlarına devam etmiş, gıda sektöründe, organik süt, prebiyotik süt, probiyotik ve prebiyotik yoğurt ürünlerini boya sektöründe ise nanoteknolojik ürünleri tüketicilerinin beğenisine sunmuştur.
 
2007 yılında Yaşar Holding gönüllülüğün esas olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi‘ni imzalamıştır. 2012 yılında imzalanan "CEO Destek Beyannamesi" kapsamında kadın çalışan sayısının artırılması ve kadın çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi konularında çalışmalar sürdürülmektedir.


Yaşar Topluluğu ana faaliyet alanlarına odaklanma stratejisi ile yol almaya devam etmektedir. 70 yıldır Türk özel sektörünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. 
Bugün, dördü Türkiye‘nin ilk 500 büyüğü arasında yer alan 21 şirketi, 23 fabrika ve tesisi, 7500 kişiye sağladığı iş imkanı, 1.000‘i aşkın bayii ve tüm faaliyetleri ile ulaştığı 200 bin satış noktası ile Türkiye‘nin lider ekonomik aktörlerinden birisidir.
  
Yaşar Topluluğu, ülke ekonomisinin yanısıra, Türk insanının sosyal ve kültürel gelişimine de önem vermiştir.
 
Ülkede özel sektörün düzenlediği ilk resim yarışmasını 1967 yılında gerçekleştirmiştir. Özel sektöre ait ilk resim müzesi 1985 yılında Yaşar tarafından açılmıştır. Geçmişten günümüze toplumun sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmayı ilke edinmiştir. Vakıfları aracılığıyla sanat, spor ve eğitime destek vermeye devam edecektir. 
 
Bundan sonra da Yaşar Topluluğu ana faaliyet kollarında liderliğini sürdürerek, sosyal sorumluluk bilinciyle topluma örnek olacak, temel markaları olan PINAR ve DYO ile dünyaya açılımını sürdürecektir.